Kurumsal

Kuruluş ve Amaçlarımız

  • AHD; açılımıyla Ankara Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği, 2018 yılında hayvansever kurucu üyeler ve gönüllü veterinerlerin bir araya gelmesi ile kuruldu.
  • Derneğimiz, temel olarak sahipsiz hayvanların barınaklara yerleştirilip refah seviyeleri yüksek bir şekilde yaşayabilmelerini mümkün kılmayı ve "Satın alma, sahiplen.!" sloganının zihinlerde yer edinmesini sağlayarak bu görünmez dostlarımızı görünür hale getirmeyi amaçlamaktadır.
  • Kamuoyunda farkındalık yaratarak, sokak hayvanlarına gereken dikkati çekebilmek için projeler hazırlamaktadır.
  • Nihayetinde toplumumuzun, her gün her yerde görebileceğimiz bu minik dostlarımızın da bir can taşıdığının ayırdına varabilmesini sağlamak, AHD'nin en büyük amacıdır.

Hakkımızda

AHD; açılımıyla Ankara Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği, 2018 yılında hayvansever kurucu üyeler ve gönüllü veterinerlerin bir araya gelmesi ile kuruldu.

Yönetim Kurulu

Asli Üyeler

Cihad Atahan Mutlu

Genel Başkan

19.02.1993'te Elazığ'da doğan Cihad Atahan Mutlu, ortaöğrenimini Beydağı Anadolu Lisesi'nde tamamladı. Anadolu Üniversitesi İstatistik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Üniversite hayatında sahipsiz hayvanlar için faaliyet gösteren bir çok projeye dahil oldu ve tüm hayvanseverleri bir araya toplayarak daha güçlü çalışmalar göstermek amacıyla AHD'yi kurdu.

Abdullah Sarıkaya

Başkan Yardımcısı

15 Ağustos 1993'de Malatya'da doğan Abdullah Sarıkaya, ortaöğretimini Turgut Özal Anadolu Lisesi'nde tamamlamıştır. Şuanda Cumhuriyet Üniversitesi Gastronomi bölümünde öğrenimini sürdüren Abdullah Sarıkaya, Cihad Atahan Mutlu ile iletişime geçerek, Sivas'ta düzenlediği sosyal sorumluluk projelerine destek olmasını sağlamıştır. Şimdilerde AHD bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Hasan Uzun

Üye

Trabzon'da doğup büyüyen Hasan Uzun, 2018 yılında Gazi Üniversitesi İktisat bölümünden mezun olmuştur. Şimdilerde Ankara Üniversitesi İşletme bölümünde yüksek lisans yapmaktadır. Yaratıcı bir hayvansever olarak, AHD ailesinde bir çok projeye fikir babalığı yapmış ve ön ayak olmuştur.

Gülşah Canbaz

Gönüllü

Berkay Gültekin

Üye

31.08.1998.'de Bursa' da doğan Berkay Gültekin orta öğrenimini Hürriyet Anadolu ve Teknik lisesinde yapıp yüksek okulu Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesinde görmektedir. Bir yandan da AHD bünyesinde çalışmalara devam ediyor.

Vizyonumuz ve Misyonumuz

Ne üzücüdür ki, her gün sokakta, caddelerde, bir çok yerde görebileceğimiz sahipsiz hayvanlar, toplumumuzun çoğunluğu tarafından önemsenmemekle beraber, bir sorun olarak görülmektedir. Şiddete uğrarlar, yardıma muhtaç oldukları halde görmezden gelinirler. Ve maalesef ki, kötü niyetli insanlar tarafından çıkar amacı güdülerek, dövüştürülerek katledilirler.

Politikalar ve yasalar; sokak hayvanlarını koruma ve yaşatma konusunda yeterli gözükse de, denetimsiz barınaklarda ölüme terkedilen bir çok hayvan vardır ve gereken önem gösterilmediğinden bu vehim durum uzun zamandır süregelmektedir.

Öte yandan; halihazırda ağır şartlarda yaşam savaşı veren sokak hayvanlarının kontrol altında olmadan üreyişlerinin sonucunda; doğan yavrularda hayata tutunamamakta; açlık ve hastalığa mahkum olmaktadır. Olması gereken; sağlıklı bir şekilde kısırlaştırılmalarıdır.

Tüm bu problemleri görmezden gelmek; aramızda dolaşan bu minik dostlarımızı onları bekleyen kötü sonlara terketmek, insani, ahlaki ve toplumsal yönden kesinlikle kabul edilebilir bir davranış değildir.

AHD; Ankara Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği olarak, ülkemizdeki sahipsiz hayvanlar sorunsalına daha yakın perspektiften bakarak bu konuya olabildiğince makul çözümler getirmek, iyi şartlarda bakımlarını sağlamak, refah seviyelerini arttırarak onlara daha iyi bir gelecek sunmayı hedefliyoruz.

Projelerimizi; kısa filmler, farkındalık çalışmaları, tiyatrolar ve konserler ile besleyerek daha geniş kitlelere ulaştırmak, uluslararası kamuoyunun dikkatini bu yöne çekmek, minik dostlarımız için yapılabilecek en doğru davranışlardan biri olacaktır.

Tüm bu hedeflerin hayata geçirilebilmesi ve eksiksiz uygulanabilmesi, ancak hepimizin duyarlılığı ile mümkündür.

ÜST